انواع سیم برق در صنعت

انواع سیم برق در صنعت

سیم‌ها و کابل‌ها یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنعت برق و ساختمان هستند. امروزه، سیم‌های برق در انواع مختلفی تهیه می‌شوند و هر سیم، بسته به مشخصاتش، ممکن است در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. یک سیم را می‌توان به صورت یک رشته یا مجموعه‌ای از رشته‌های آلومینیومی و مسی تعریف کرد که مجموعه‌ای از سیم‌ها نیز، تشکیل یک کابل را می‌دهند.

انواع سیم برق در صنعت

شناخت انواع سیم برق، موجب شناخت ویژگی‌های سیم و استفاده به‌جا از آن می‌شود. اگر می‌خواهید درباره انواع سیم و کابل بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم با ما همراه باشید تا در ادامه، به بررسی آن‌ها بپردازیم:

سیم مفتول

سیم مفتول، که به سیم ثابت یا سیم خشک نیز معروف است، یک سیم تک‌رشته با هادی از جنس فلز مس است. حتما می‌دانید که مفتول در لغت به معنای تافته یا تاب‌داده‌شده است. این سیم در زیر گچ‌ها، لوله‌ها و به‌طور گسترده در تابلوهای برق استفاده می‌شود.

سیم افشان

سیم‌های افشان، به‌دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری بالا، در سیم‌کشی ساختمان کاربرد زیادی دارند. سیم افشان از تابیده شدن تعداد زیادی سیم‌های نازک از جنس مس تشکیل می‌شود. این سیم‌ها قابلیت انعطاف بیشتری نسبت به سیم‌های نیمه افشان دارند.

سیم ارت یا اتصال به زمین

سیم ارت، یک سیم مهم و بسیار کاربردی در صنعت برق و ساختمان است. این سیم در جلوگیری از برق‌گرفتگی اهمیت بالایی دارد. از این رو، سیم ارت یا سیم اتصال به زمین در سیستم‌های مخابرات و شبکه‌های توزیع برق بسیار کاربردی است.

سیم نیمه افشان

سیم نیمه افشان، در واقع، مشخصاتی بین سیم مفتول و سیم افشان دارد. این سیم، تعداد رشته‌های بیشتری نسبت به سیم افشان دارد و خاصیت انعطاف‌پذیری بالا‌تری نسبت به سیم‌های مفتولی دارد. سیم نیمه افشان که یکی از انواع سیم برق است در تابلوهای کنترلی، ماشین‌آلات و داکت‌های زیرزمینی استفاده می‌شود.

سیم خشک

یکی دیگر از انواع سیم برق، سیم خشک است. این سیم، همانطور که از نامش مشخص است، انعطاف‌پذیری کمی نسبت به سیم افشان و انعطاف‌پذیری بالایی نسبت به سایر انواع سیم برق دارد! سیم خشک، یک سیم تک رشته‌ای است که از نظر شرایط مکانیکی و فیزیکی، بسیار نرم است. این سیم، مقاومت مناسبی دارد و به همین دلیل، در صنعت جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است.

سیم تک هادی

سیم تک هادی به‌عنوان یکی از انواع سیم برق، دارای محبوبیت زیادی است. این سیم در اندازه، رنگ و هادی‌های مفتولی یا رشته‌ای مختلفی در بازار یافت می‌شود؛ از این رو، در سیستم‌های برق ساختمان‌ها و منازل نیز استفاده‌های زیادی دارد.

سیم رشته‌ای

این نوع سیم از به‌هم پیوستن چند رشته نازک سیم به‌وجود می‌آید که در نهایت، یک هادی را می‌سازند. اگر از برقکارها سوال بپرسید که از بین انواع سیم برق، سیم رشته‌ای بهتر است یا سیم مفتولی؟ آن‌ها معمولا سیم رشته‌ای را انتخاب می‌کنند و دلیل آن‌هم عبور آسان‌تر سیم رشته‌ای از لوله‌ها است. سیم رشته‌ای، انعطاف‌پذیری مناسبی دارد که موجب استفاده راحت‌تر از آن شده است.

سیم مفتولی

سیم مفتولی، سیم نسبتا سختی است و به همین دلیل، در موارد خاصی کاربرد دارد. این سیم، به‌سختی خم یا پیچیده می‌شود. سیم مفتولی در سیم‌کشی داخلی تابلو برق‌ها یا زیر گچ و لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیم لاکی

یکی از انواع سیم برق، سیم لاکی است که در سیم‌‌پیچی ترانس‌ها و موتور کاربرد دارد. این سیم، حجم عایق نازک و ظریفی دارد. سیم‌های لاکی، خودشان بر اساس سطح مقطعشان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و از 0.05 میلی‌متر تا 6 میلی‌متر در بازار یافت می‌شوند.

سیم نایلون

سیم نایلون در برق‌کشی ساختمان‌ها یا برای تامین روشنایی ساختمان‌ها و به‌منظور انتقال برق از یک نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم‌های نایلون، سیم‌های سفید دولایی است که امروزه در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شود.

سخن آخر

در این مطلب، سعی کردیم شما را با انواع سیم برق آشنا کنیم. سیم و کابل های مختلف ممکن است بر اساس درجه انعطاف‌پذیری، عایق‌، تعداد رشته‌های تشکیل دهنده یا بسیاری از موارد دیگر به انواع مختلفی تقسیم شوند که هریک از انواع سیم‌های برق، بسته به ویژگی‌هایشان کاربرد متفاوتی دارند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *