انواع عایق کابل و سیم

انواع عایق کابل و سیم

عایق کابل، لایه‌ای است که دور کابل کشیده می‌شود و آن را می‌پوشاند. این لایه، وظایف فراوانی بر عهده دارد که مهم‌ترین آن‌ها، جلوگیری از ورود جریان الکتریسیته به خارج از کابل است. گاهی ممکن است لازم باشد کابل‌ها در شرایط آب و هوایی خیلی سرد یا خیلی گرم، نصب شوند.

انواع عایق کابل و سیم

گاهی نیز ممکن است کابل‌ها در محلی نصب شوند که ضربات و فشار مکانیکی زیادی به آن‌ها وارد می‌شود. عایق کابل باید در برابر چنین شرایطی، مقاوم باشد. با توجه به کاربرد گسترده و متنوع سیم و کابل‌ در صنعت برق، لازم است از عایق‌های مختلفی برای پوشانیدن کابل‌ها استفاده شود. در این مطلب، قصد داریم به معرفی انواع عایق کابل و سیم و‌ مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها بپردازیم:

 یک کابل در برابر چه عواملی، آسیب می‌بیند؟

بهتر است بدانید که سیم و کابل، ممکن است بر اثر عوامل زیادی آسیب ببینند و این آسیب، اگر به‌موقع و به‌طور ایمن برطرف نشود، می‌تواند خسارات مالی و جانی جدی به افراد و ساختمان وارد کند. به‌عنوان مثال، یکی از مهم‌ترین خطراتی که می‌تواند سلامت یک کابل را تهدید کند، پارگی سیم و ایجاد اتصال کوتاه است. اتصال کوتاه ممکن است موجب آتش‌سوزی شده و خسارات قابل‌توجهی به بار بیاورد.

همچنین، عواملی مانند ضربه، شرایط آب و هوایی خیلی گرم یا خیلی سرد، بارش برف و باران مداوم، فشارهای مکانیکی پی در پی و بسیاری عوامل دیگر ممکن است موجب آسیب دیدن کابل شده و خطراتی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل، کیفیت انواع عایق کابل و استفاده از آن‌ها برای سیم و کابل اهمیت پیدا می‌کند.

انواع عایق کابل

عایق پی وی سی (PVC)

گرانول PVC را شاید بتوان پرمصرف‌ترین عایق برای انواع سیم و کابل دانست. این عایق پرکاربرد، امروزه اغلب به‌عنوان عایق سیم و کابل‌های فشار ضعیف در صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. عایق پی وی سی، در واقع همان پلی وینیل کلراید است که در برابر بعضی از مواد شیمیایی و اسید، مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهد. این عایق، یکی از انواع عایق کابل است که برای شرایط آب و هوایی خاص مانند رطوبت بالا، شعله یا سرما، بسیار مناسب است. از این رو، اگر قرار باشد برای مکان‌هایی که احتمال آتش‌سوزی در آنها بالاست، عایق کابل انتخاب شود، معمولا عایق پی وی سی از بین انواع عایق کابل پیشنهاد می‌شود.

اگر بخواهیم دو دلیل برای انتخاب گرانول PVC بیان کنیم، باید به عمر طولانی و قیمت مناسب آن اشاره کنیم. این عایق، در مقایسه با سایر انواع عایق کابل، مقاومت بیشتر و وزن کمتری دارد.

عایق XLPE

این عایق، یکی از انواع عایق کابل است که اغلب برای کابل‌های برق فشار متوسط و فشار قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عایق نیز ضدآتش است و مقاومت مناسبی در برابر تغییر شکل در دماهای بالا دارد. همچنین به‌آسانی نصب می‌شود و به غلاف فلزی نیازی ندارد. از این رو، از آن به‌عنوان یکی از انواع عایق کابل که در صنعت برق، رایج است، یاد می‌شود.

سیلیکون رابر

اگرچه، امروزه، مواد و پلیمرهای مختلفی وجود دارند که برای تولید کابل و انواع عایق کابل مناسب هستند، اما برخی از ترکیبات مانند اکسیژن هیدروکربن و سیلیکون، مواد خارق‌العاده‌ای را برای تولید گرانول پدید می‌آورند. سیلیکون، در برابر بسیاری از مواد شیمیایی و البته تغییرات دما، مقاوم است. به همین دلیل، برای تولید انواع عایق کابل در صنعت استفاده می‌شود.

عایق پلی اتیلن

عایق پلی اتیلن نیز از نظر مشخصات، شباهت بسیار زیادی به گرانول PVC دارد. این عایق، یک تفاوت مهم با عایق پی وی سی دارد و آن، میزان مقاومتش در برابر آتش است. عایق پی وی سی در برابر آتش مقاوم است، در حالی که عایق پلی اتیلن هیچگونه مقاومتی در برابر شعله و آتش نداشته و به همین دلیل نیز از آن در مواردی مانند کابل مخابراتی استفاده می‌شود.

  سخن آخر

عایق کابل و سیم، وظیفه محافظت از کابل را در برابر شرایط مختلف مانند ضربه و فشارهای مکانیکی دارد، اما مهم‌ترین نقش انواع عایق کابل، جلوگیری از ورود جریان برق به خارج از کابل و خطر برق‌گرفتگی است. بسته به شرایط، ممکن است ویژگی‌های مختلفی از یک عایق کابل مدنظر باشد. در این مطلب، سعی کردیم شما را با پرکاربردترین انواع عایق سیم و کابل آشنا کنیم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *