انواع کابل برق در صنعت

انواع کابل برق در صنعت

حتما می‌دانید که یک کابل برق از به‌هم پیوستن چندین رشته سیم به‌وجود می‌آید. این رشته سیم‌ها به‌وسیله یک روکش پوشانده می‌شوند که ممکن است از جنس آلومینیوم یا مس باشد. اگر جنس روکش کابل، مسی باشد، کابل را کابل مسی می‌نامند و اگر جنس روکش کابل از آلومینیوم باشد، کابل را کابل آلومینیومی نام‌گذاری می‌کنند؛ اما تقسیم‌بندی کابل‌ها به این دو مورد خلاصه نمی‌شود و انواع کابل برق، گسترده‌تر از این دو مورد است. در صورتی که قصد خرید کابل برق را دارید و با انواع آن و کاربردهای آن‌ها آشنایی ندارید، با ما همراه شوید.

انواع کابل برق در صنعت

کابل فیبر نوری تک‌ حالته

کابل فیبر نوری تک حالته، یکی از انواع کابل برق است که تنها یک فیبر نوری نازک دارد. این فیبر نوری نازک، اجازه انتشار یک موج نوری را می‌دهد. در واقع، علت نام‌گذاری این کابل برق، امکان انتشار تنها یک حالت از نور است. شرایط و مشخصات این کابل برق، موجب کاهش میرایی سیگنال می‌شود. همچنین، لازم است بدانید که کابل فیبر نوری تک حالته، قادر است نور را بدون شکست و کاملا مستقیم انتقال دهد. قطر هسته‌ای کابل فیبر نوری تک حالته، 8 تا 5/10 میکرومتر و قطر روکش آن 125 میکرومتر در نظر گرفته می‌شود. منبع این نوع کابل برق نیز لیزر است که شدت نور بسیار بالایی دارد. تجهیزات این کابل معمولا گران‌تر از تجهیزات کابل فیبر نوری چند حالته است؛ اما خود فیبر نوری تک حالته معمولا ارزان‌تر است.

کابل فیبر نوری چند حالته

برخلاف کابل فیبر نوری تک‌حالته، نوع چندحالته، الیاف ضخیم‌تری دارد. وجود الیاف ضخیم در این نوع کابل فیبر نوری، باعث انتقال چند موج نوری می‌شود. در واقع، کابل فیبر نوری چندحالته به‌عنوان یکی از انواع کابل برق، امکان انتقال داده‌های بیشتری را فراهم می‌آورد؛ اما انتقال امواج زیاد، موجب افزایش تعداد بازتاب نور می‌شود و تعداد بازتاب نور زیاد هم، باعث تضعیف و اعوجاج سیگنال انتهای دریافت می‌شود. کابل فیبر نوری چندحالته، قطر هسته‌ای زیادی دارد که به انتقال امواج بیشتر منجر می‌شود. بهتر است بدانید که منبع نور این نوع کابل‌ها هم LED است که نور را در پرتوهای مختلفی منتشر می‌کند و طول موج‌های منتشر شده از آن نیز با هم تفاوت دارند. پرتوهای منتشرشده نیز ممکن است در طول کابل، شکل‌های انتشار مختلفی داشته باشند که بسته به انواع کابل برق، متفاوت خواهد بود.

کابل زره دار

کابل زره دار، یکی از انواع کابل برق است که در صنعت و ساختمان‌سازی به‌عنوان یک کابل قدرت و کمکی شناخته می‌شود. این کابل، همانطور که از نامش برمی‌آید، دارای یک لایه فلزی محافظ است.غلاف خارجی در این نوع از کابل‌ها معمولا از جنس PVC ساخته می‌شود و لایه فلزی نیز مقاومت مناسبی در برابر ضربات و فشارهای خارجی ایجاد می‌کند. از این نوع کابل برق، برای انتقال سیگنال، اندازه‌گیری دما، تولید برق، آزمایش‌های علمی و متالورژی و ساخت مکانیکی استفاده می‌شود.

کابل هادی چندهسته‌ای

کابل هادی چندهسته‌ای نیز یکی دیگر از انواع کابل برق است که در موارد بسیاری کاربرد دارد. این کابل برق، چند هادی با غلاف‌های عایق‌بندی دارد. از جمله کاربردهای آن می‌توان به انتقال سیگنال صوتی به میکسر صوتی، شبکه‌بندی، ارسال سیگنال صوتی و تصویری در دستگاه‌های بازی، ارسال سیگنال‌های دوربین در استودیوهای تلویزیونی و ارسال سیگنال صوتی تصویری از دوربین به‎‌وسیله یک کابل اشاره کرد.

 

انواع کابل با توجه به کاربردشان

  • کابل محافظ که به‌منظور حذف بی‌نظمی در فرکانس برق و انتقال بهتر سیگنال، به‌وسیله یک محافظ، پوشانده شده است.
  • کابل برق ریبون که چند سیم موازی عایق‌بندی‌شده دارد و برای انتقال همزمان داده های مختلف کاربرد دارد.
  • کابل جفت پیچ خورده که از دو یا چند سیم مسی عایق تشکیل می‌شود و در کابل‌های تلفن استفاده می‌شود.
  • کابل کواکسیل که با استفاده از یک ژاکت محافظ بیرونی، عایق شده است و کاربرد آن در شبکه‌های صوتی و تصویری است.
  • کابل فیبر نوری که به‌عنوان یکی از انواع کابل برق، وظیفه انتقال داده‌های نوری را از یک منبع به گیرنده بر عهده دارد.

سخن آخر

کابل‌ها که از به‌هم پیوستن چندین رشته سیم به‌وجود می‌آیند، ممکن است بر اساس کاربرد، عایق‌بندی یا دیگر مشخصاتشان به انواع مختلفی تقسیم شوند. در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع کابل برق و ویژگی‌های مهم آن‌ها بپردازیم تا با کاربردها و مشخصات هر یک از آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *