سیم افشان چیست؟

سیم افشان

درصورتیکه هر رشته از یک کابل قطری مابین 0.25 تا 0.5 میلی متر باشد و از مجموع هر رشته در کنار هم سطح مقطع مورد نظر ایجاد شود، سیم افشان می گویند. برای مثال از مجموع 30 رشته (هادی) با قطر 0.25 میلی متر در کنار هم ( با یک لایه روکش عایق به دور آنها)، یک سیم افشان با سطح مقطع نامی 1.5 میلی متر مربع ایجاد می شود. درنظر داشته باشید که، در مورد کابل افشان این موضوع نیز صدق میکند. برای مثال از مجموع 765 سیم (هادی) با قطر 0.5 میلی متر مربع به همراه لایه روکش عایق – ژاکت، یک کابل افشان با سطح مقطع نامی 150 میلی متر مربع ساخته میشود. در جدول سیم افشان که به پیوست آمده است، این موضوع به وضوح نشان داده است.

کاربرد سیم افشان؟

انتخاب نوع سیم افشان به کارایی آن بستگی دارد. از آنجایی که سیم‌ها و کابل‌ها انواع مختلفی دارند، بنابراین باید سیم متناسب با محل به کارگیری را انتخاب کنیم. در این قسمت به مهم‌ترین کاربردهای سیم‌های افشان اشاره کرده‌ایم.

از سیم ها در داکت‌های زیرزمینی و ماشین آلات و تابلوهای فرمان استفاده می‌شود. سیم‌هایی که برای این موارد استفاده میشوند میبایست انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. سیم‌ افشان تنها سیم منعطف مورد نیاز برای این منظور است.

از این سیم در اتاق‌های خشک، تجهیزات الکتریکی، کلیدها و تابلوهایی که تا ولتاژ ۷۵۰ ولت هستند استفاده می‌شود. کاربردهای دیگر سیم افشان میتوان به استفاده در وسایل برقی و سیستم‌های روشنایی اشاره کرد. عموما این سیم در تأسیسات و صنعت ساختمان سازی، در سیم کشی ساختمان، آپارتمان های مسکونی، تجاری و وسایل برقی کاربرد دارد. بنابراین جز پرکاربردترین محصولات هستند.

ویژگی سیم افشان

 • انعطاف پذیری بالا
 • دوام و طول عمر
 • مورد استفاده در فضاهای با تحرک زیاد
 • استفاده در تجهیزات موسیقی مثل گیتار برقی
 • جنس رشته سیم ها از مس
 • افزایش طول سیم با پیچش تارهای سیمی
 • مقاومت الکتریکی بالا در طول واحد
مشخصات فنی سیم افشان

مشخصات فنی سیم افشان

باتوجه گستردگی کاربرد سیم افشان در صنعت برق و ساختمان سازی،  این نوع سیم ها مشخصاتی دارند که متناسب با مشخصات آن در مکان های مختلف استفاده میشود. از جمله مشخصات فنی سیم افشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ولتاژ نامی سیم افشان

ولتاژ حاصل ضرب جریان عبوری از سیم افشان در مقاومت ایجاد شده در آن است.

ساختمان رسانای استفاده شده در سیم افشان

هادی استفاده شده در سیم افشان که به صورت مس و یا آلومینیوم و به صورت انعطاف پذیر و افشان است.

عایق استفاده شده در سیم افشان

عایق یا روکشی که در سیم افشان به دور رشته های هادی پیچیده شده، از جنس یو پی وی سی است.

میزان ضخامت عایق استفاده شده در سیم افشان

استانداردهایی برای ساخت سیم افشان وجود دارد. به عنوان مثال ضخامت سیم افشان در حدود 0.7 میلی متر عنوان شده است.

حداقل ضخامت عایق به کار رفته در انواع سیم افشان

یک فرمول برای محاسبه ی حداقل ضخامت عایق بر حسب ضخامت متوسط آن وجود دارد، که بر آن اساس این مقدار را 0.53 میلی متر درنظر گرفته میشود.

متوسطه قطر خارجی سیم افشان

حدود استاندارد قطر خارجی سیم افشان بین 2.8 تا 3.4 است.

نشانه گذاری بر روی سیم افشان عایق

 • فاصله ی لازم بین نشانه ها: درصورتیکه یک مجموعه از علائم پس از مجموعه ی قراربگیرد، یک فاصله ی استانداردی باید ایجاد شود و میبایست کمتر از 275 میلی متر باشد.
 • ماندگاری بالای نشانه های هک شده بر روی سیم افشان: طبق استاندارد های موجود، علامت های چاپ شده بر روی سیم افشان، باید دوام بالا داشته باشد و به راحتی قابل پاک شدن نباشد.

مقاومت هادی استفاده شده در سیم افشان

جهت اندازه گیری مقاومت سیم افشان، یک متر از سیم را جدا کرده و مقاومتش بر حسب 1 متر محاسبه میشود.

درصد خلوص مس استفاده شده در سیم افشان

رسانای مسی باید به صورت خالص باشد تا بتواند مقاومت سیم را در حدود استاندارد نگه دارد. 

قطر مفتول هادی در سیم افشان

همان طور که اشاره شد، سیم افشان سایزهای مختلفی دارد. استاندارد های موجود، برای انواع این سیم، محدوده نرمال قطر مفتول هادی را مشخص میکند.

سطح مقاومت عایقی سیم افشان

برای سیم افشان یک حداقل مقاومت تعریف می شود که البته در محدوده 70 درجه ی سانتی گراد میباشد.

انواع سیم افشان براساس نوع هادی

انواع سیم افشان براساس نوع هادی

سیم های افشان طبق هادی بودن به سه گروه تقسیم می شوند:

 1. سیم افشان آلومینیومی
 2. سیم افشان مسی
 3. سیم افشان آلومینیومی با پوشش مس

از این میان سیم های با هادی مسی، کاربرد و قیمت بیشتری دیگر سیم ها دارند.

انواع سیم افشان براساس ولتاژ

سیم های افشان براساس ولتاژ به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. سیم افشان با ولتاژ ۳۰۰/۵۰۰ ولت: ولتاژ استاندارد برای تست این سیم ها ۲۰۰۰ ولت است. این سیم ها دارای کاربردهای گوناگونی هستند. می توان داخل لوله ها و زیر و روی گچ استفاده کرد. همچنین در درون لوله خرطومی از این سیم ها میتوان استفاده کرد.
 2. سیم افشان با ولتاژ ۴۵۰/۷۵۰ ولت: ولتاژ استاندارد برای تست این سیم ها ۲۵۰۰ ولت است. کاربرد این سیم ها در مناطق خشک و وسایل الکتریکی است. به عنوان مثال می توان درون سیستم های روشنایی از این سیم ها استفاده کرد.

تفاوت سیم های افشان استاندارد با غیر استاندارد در چیست ؟

تمامی سیم های افشان با ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت و سطح مقطع ۵/۰ ، ۷۵/۰ و یا ۱ میلیمتر مربع باید مطابق با استاندارد ملی ایران به شمارهISIRI(607)06 و همچنین استاندارد بین المللیIEC 06 60227 تولید و توضیع شوند.

سیم های افشان با ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ولت و سطح مقطع بیشتر از ۱ میلیمتر مربع بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران به شمارهISIRI(607)02 و یا استاندارد بین المللیIEC 02 60277  تولید می شود.

رنگ بندی در سیم های افشان طبق درخواست مشتری است. این سیم ها بصورت بسته بندی در کارتن و یا بسته بندی در کیسه قابل تحویل می باشند.

تفاوت سیم افشان با سیم مفتولی

سیم مفتولی یا سیم نصب ثابت و یا به قول بازاری ها “سیم خشک” تک رشته ای است و از جنس فلز مس و عایق آن نیز پی وی سی می باشد. برای سیم کشی داخل تاسیسات، داخل کانال و لوله بوده و برای در زیر گچ قابل استفاده نیست.

سیم‌های مسی با توجه به کارایی و میزان شدت جریان عبوری در اندازه‌ وبا اشکال مختلفی ساخته میشود و در بازار عرضه می‌گردند. انتخاب سیم با سطح مقطع و ضخامت مناسب، در کاهش هزینه‌های خرید و هزینه‌های ثانویه‌ای تاثیرگذار است. درنتیجه بررسی دقیق میزان شدت جریان عبوری از سیم افشان و محل عبور آن، در انتخاب آن موثر است.

درمقابل، سیم های افشان انعطاف پذیرتر هستند. انعطاف پذیری بیشتر این سیم ها باعث می شود در محل هایی که تحرک وجود دارد یا پیچش مکرر مثل داکت های زیر زمینی، ماشین آلات و تابوهای فرمان گزینه مناسبی برای استفاده است.

نکات مهم در خرید سیم افشان

برای خرید سیم افشان، برای تعیین کیفیت ساختار و مواد اولیه در ساختن آن نسبت به وزن سیم مهمتر و تعیین کننده است. هنگام خرید سیم افشان شرکت تولید کننده و به برند آن توجه کنید چرا که شرکت های با سابقه در تولید آن و شناخته شده محصولات با کیفیت بالا تولید میکنند.

باتوجه به تنوع این محصول، سیم و کابل ها با دارای کد رهگیری باشند که با وارد کردن آن کد در سامانه از استاندارد بودن آن میتوانید مطمئن شوید. همچنین همانطور که اشاره شد جهت اطمینان  بیشتر از کیفیت سیم افشان، از برندها و مراکز معتبر خرید کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *