سیم و کابل چه تفاوت‌ هایی دارند؟

سیم و کابل چه تفاوت‌ هایی دارند؟

سیم و کابل، یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنعت برق و ساختمان هستند. قبل از اینکه با تفاوت های سیم و کابل آشنا شوید، بهتر است ویژگی‌ها و مشخصات فنی هر یک از آن‌ها را به‌طور کامل بدانید. حتماً می‌دانید که سیم، یک رشته هادی است که با عایقی پوشانده شده است. سیم‌ها معمولاً برای انتقال سیگنال‌های برق و مخابرات در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم و کابل چه تفاوت‌ هایی دارند؟

کابل‌ها که از به‌هم پیوستن چند سیم تشکیل می‌شوند، ممکن است برای انتقال برق یا سیگنال‌های مخابراتی مورد استفاده قرار گیرند. انواع سیم و کابل بسته به مشخصاتشان، ممکن است کاربردهای متفاوتی نیز داشته باشند؛ به‌عنوان مثال، کاربرد کابل افشان با کابل فیبر نوری یا کابل کواکسیل، تفاوت‌هایی دارد. کابل و سیم نیز تفاوت‌های زیادی از نظر کاربرد، مقاومت، رسانایی، ضخامت، متراژ، پوشش، سطح مقطع و فشار قوی و ضعیف دارند. در ادامه، قصد داریم به بررسی تفاوت های سیم و کابل بپردازیم.

ضخامت


ضخامت، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کابل و سیم است. با توجه به اینکه یک کابل از به هم پیوستن چندین سیم  به وجود می‌آید، ضخامتی بیشتر از سیم دارد. کابل‌ها، عایق و روکش بیشتری نسبت به سیم دارند و به همین دلیل، ضخامت آن‌ها از سیم بیشتر است.

مقاومت


یکی از واضح‌ترین تفاوت های سیم و کابل، در مقاومت آن‌ها است. به‌طور خلاصه در یک جمله می‌توان گفت که کابل‌های برق، مقاومت بیشتری نسبت به سیم‌ها دارند که دلیل آن نیز آرمور و شیلد اضافی است که در تولید کابل‌ استفاده شده است.

روکش


اگر بخواهیم سیم و کابل را از نظر روکش و گرانولی که روی آن‌ها قرار گرفته است، مقایسه کنیم، باید به ظاهر آن‌ها توجه کنیم. همانطور که از ظاهر سیم مشخص است، سیم هادی تنها با یک روکش عایق، تحت محافظت قرار گرفته است؛ در حالی که کابل هادی با استفاده از دو روکش پوشانیده شده است. گرانول PVC یکی از معمول‌ترین پوشش‌هایی است که برای کابل و سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد که موجب ایجاد تفاوت‌هایی با دیگر انواع کابل می‌شود.

 رسانایی

یکی دیگر از تفاوت های سیم و کابل، در رسانایی آن‌ها است. بهتر است بدانید که سیم از موادی مانند مس و آلومینیوم تولید می‌شود و تک‌رسانا است؛ اما کابل از به‌هم پیوستن چندین سیم عایق‌دار تهیه می‌شود.

متراژ

با توجه به اینکه کابل شامل دو یا چند سیم می‌شود، وزن بیشتری نسبت به سیم دارد و عایق بیشتری نیز در آن به‌کار رفته است.

سطح مقطع

با توجه به توضیحات ارائه شده، مطمئنا می‌توانید تفاوت های سیم و کابل را بر اساس سطح مقطع حدس بزنید! طبیعتا کابل‌ها باید سطح مقطع بیشتری نسبت به سیم‌ها داشته باشند. کابل‌ها عموما سطح مقطعی در حدود 240 میلی‌متر به بالا دارند؛ درحالی‌که سیم‌های برق، سطح مقطع کمتری را تحت پوشش قرار می‌دهند. در بیشترین حالت ممکن، سطح مقطع سیم‌ها می‌تواند در حدود 150 میلی‌متر مربع باشد.

 تحمل ولتاژ‌های فشار قوی

یک تفاوت مهم سیم و کابل، در تحمل ولتاژ و فشار توسط آن‌ها است. سیم‌های برق، قدرت تحمل ولتاژهای برق فشار قوی را ندارند؛ درحالی‌که کابل‌ها می‌توانند ولتاژ فشار قوی را حتی در رده‌های بالا تحمل کنند. بنابراین، یکی دیگر از تفاوت های سیم و کابل، قدرت تحمل آن‌ها برای ولتاژهای فشار قوی و ضعیف است.

کاربرد

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت های سیم و کابل، در کاربرد آن‌ها است. در برق‌کشی ساختمان‌ها از سیم‌ها و کابل‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد که انتخاب آن‌ها بر اساس کاربردشان خواهد بود. سیم، عموماً برای انتقال برق با ولتاژ پایین و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ درحالی‌که کابل‌ها عمدتا در مصارف صنعتی کاربرد دارند. قبل از انتخاب و تهیه سیم و کابل، بهتر است به این توجه کنید که برای عبور چه جریانی و به چه منظوری قرار است از آن استفاده کنید. به‌منظور استفاده درست از قطعات الکتریکی مختلف در مکان و زمان مناسب، بهتر است تفاوت‌های آن‌ها را بشناسیم.


سخن آخر

سیم و کابل، دو مورد از پرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات در صنعت برق ساختمان هستند که ممکن است بر اساس مقاومت، میزان جریان عبوری، ضخامت، متراژ، سطح مقطع، میزان رسانایی و بسیاری موارد دیگر با هم تفاوت‌هایی داشته باشند. در این مطلب سعی کردیم تفاوت های سیم و کابل را بر اساس موارد مختلف بررسی کنیم. مطمئنا شناخت کاربردها و تفاوت های سیم و کابل در بحث اجرا اهمیت بالایی دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *