عمق کابل کشی فشار ضعیف

عمق کابل کشی فشار ضعیف

کابل ها دارای ساختار کوچک و پیچیده ای هستند، برای فراهم کردن نیازهای صنایع تولید شده است. بوسیله با تولید انواع کابل ها بسیاری از کارها راحت و آسان شده است. کابل ها در درون یک غلاف یا روکش با پوشش های متفاوت قرار دارد،  بخش های مشترک در همه کابل ها شامل هادی یا همان رسانا و عایق می باشد.

جنس عایق کابل ها می تواند از جنس مس یا آلومینیوم باشد. از کابل فشار ضعیف برای کابل کشی در زیر زمین استفاده می شود، روش کار آن بدین صورت است که کابل برق به طور مستقیم بدون قرار گرفتن در لوله های فلزی، کانال و غیره در زیر خاک مدفون می شود. روش های کابل کشی انواع مختلفی دارند، امروزه یکی از روش های کابل کشی مرسوم روش کابل کشی دفنی است، در ادامه بیشتر به توضیح عمق کابل کشی فشار ضعیف خواهیم پرداخت.

ساختار کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف مانند سایر کابل‌ها از عایق و هادی تشکیل شده است، اما عایق و زره آن نسبت به سایر کابل ها  کمتر است. به دلیل اینکه تحمل انتقال جریان در کابل فشار ضعیف به اندازه کمتر از ۱۰۰۰ ولت یا یک کیلوولت است.

کابل‌های فشار ضعیف به صورت­های افشان، نیمه افشان و تک‌رشته  موجود می باشد. از این کابل‌ها در لوازم الکتریکی معمولی و ساختمان‌های مسکونی و تجاری  استفاده می شود؛ به دلیل اینکه جریان عبوری و یا ولتاژ در آن‌ها محدود است.

فاکتورهای مهم کابل فشار ضعیف

  • جنس عایق، فیلر و روکش
  • ضخامت فیلر و روکش
  • تعداد سیم های کابل
  • سطح مقطع سیم های کابل
  • استانداردهای منبع تولید
  • اجزای امنیتی

با توجه به پارامتر های کابل فشار ضعیف می توان پی برد که کابل فشار ضعیفی مناسب نصب زمینی باشد یا نباشد، در برابر رطوبت و حرارت  مقاوم باشد یا نباشد.

کابل فشار ضعیف در چه عمقی باید کار شود؟

عمق کابل‌های فشار ضعیف در زمین بین ۰.۷ تا ۱ متر و عمق کابل‌های فشار قوی باید حداقل ۰.۳ متر از کابل فشار ضعیف بیشتر باشد.

شرایط کابل کشی دفنی

با توجه به نوع کابل برق به کار گیری شده  مسیر کابل کشی، را تعیین  می کنیم و همچنین براساس نوع کابل   وسایل کابل کشی انتخاب می شود. این وسایل شامل قرقره و کابل مربوطه، قرقره های هدایت کننده کابل، تریلرهای حمل کابل، انواع وینچ ها، انواع قرقره های موتوردار هدایت کننده کابل و سایر انواع وسایل می شوند. در صورتی که در مسیر کانال کابل کشی دفنی، موانعی وجود نداشته باشد، از تریلی های بازکننده کابل برق می توان استفاده نمود. همچنین زمانی که کابل سنگین و یا برای کشیدن آن به قدرت کششی زیادی نیاز باشد از دستگاه های وینچ زمانی استفاده می شود.

نکته که بایست توجه کرد این است که برای هر مسیر که دارای کابلهای متعدد همزمان و به صورت موازی هستند، از وسایل متحرک چون قرقره های موتوردار هدایت کننده استفاده می شود و در صورتی که در مسیر حرکت و کابل کشی مشکلی وجود نداشته باشد.

در صورت امکان می توان کابل ها را در پیاده رو که سنگ فرش نباشد،  قرار داد و با توجه به نقشه ها، طرح ها و همچنین دستورالعمل های مربوط به استاندارد کابل کشی زمینی برای قرار دادن کابلها روی پایه و کانال کابل، فرآیند نصب کابل برق و کابل کشی انجام شود.

جمع بندی

در مناطق پرتردد و شلوغ کابل فشار ضعیف در زیر زمین دفع می کنند و کابل کشی زمینی صورت می گیرید، به همین منظور برای کابل کشی زمینی یکسری دستورالعمل و استاندارد وجود دارد که عمق این کابل ها  چقدر باشد.

برای کابل کشی دفنی باید به دو نکته توجه کرد، اول طبقه بندی و تعیین مسیر محل کابل کشی و دوم انتخاب مسیر کابل کشی است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *