مراحل تولید کابل فشار ضعیف

مراحل تولید کابل فشار ضعیف

کابل­ها ، شامل چندین رشته نازک هادی است، که به صورت تک رشته ای یا چند رشته در هم تنیده درون یک لایه محافظ قرار دارند. جنس رشته نازک در این کابل، متفاوت و هر یک در انتقال جریان برق، مقاومت متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

همانطور که می دانیم کابل ها دارای انواع مختلفی می باشد، بنابراین مراحل تولید هر کابل برق، باهم متفاوت است. این مراحل متناسب با جنس به کار رفته در رشته‌ها برای کابل‌های فشار قوی و فشار ضعیف، متفاوت است.

کابل‌های فشار ضعیف از رشته‌های نازک با هادی مسی یا آلومینیومی  تشکیل شده است.سطح ولتاژی برای این کابل‌ها 100 ولت و در بعض موارد تا 3000 ولت بوده و نقش مهمی در منتقل کردن نیروی محرکه به الکتروموتور‌ها و روشنایی لوازم مصرفی برقی دارد.

انواع سیم شامل:

 • سیم مفتولی یا یک لایه
 • سیم افشان
 • سیم نیمه افشان

مراحل تولید کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف، مانند سایر کابل‌ها در چندین مرحله نازک‌ کاری، آنیل کاری، عایق کاری، روکش و بسته بندی تولید می شود، در حالی که ولتاژ برای کابل فشار ضعیف پایینتر از سایر کابل ها بوده و به دو شکل زره دار و بدون زره موجود می‌باشد.

درسیستم هایی که صدمات مکانیکی کم بوده از نوع بدون زره، استفاده می‌شود. اما ، در سیستم هایی با صدمات مکانیکی بالا از نوع زره دار استفاده می‌شود.

 1. نازک ­کاری: در این مرحله به وسیله دستگاه عملیات نازک کاری و کشش سیم انجام می‌شود و به  صورت سایزهای مختلف در می آید.
 2. آنیل کاری: در این مرحله سیم ها توسط دستگاهی به نام  فاین  در کوره و آنیل قرار داده می شود. 
 3. پانچ: مواد  آنیل شده  بر روی قرقره‌ها  قرار دارند و توسط رشته‌های مس توسط دستگاه بانچ، تابیده می شوند.
 4. عایق کاری:  مرحله عایق کاری به وسیله دستگاه اکسترودر صورت می گیرد، و روش کار بدین صورت است که این دستگاه باعث تزریق یکپارچه مواد  HDPE, XLPE,PVC می شود و  نیمه هادی به عنوان لایه‌های میانی، عایق و یا روکش می شود. بعد از عبور مواد از المنت‌های حرارتی در داخل سیلندر نرم و ذوب می‌شوند و به صورت خمیری از دستگاه خارج و در نهایت به خروجی دستگاه که قالب‌های تعبیه شده دارد وارد می‌شوند.  کابل عایق شده بعد از خروج از کلگی دستگاه برای اینکه به دمای محیط برسد، وارد کانال آب خنک شده در نهایت توسط جریان هوا خشک می شود.
 5. روکش زنی:  این مرحله به وسیله دستگاه اکسترودر، زیره های استرندر شده از جنس گرانول روکش و استفاده می شود.
 6. بسته بندی:  کابل ها برحسب نوع و سایز محصول مورد نیاز بسته بندی می‌شوند. به طور معمول سیم و کابل‌ها به صورت کلاف بندی و یا قرقره بندی به مشتری تحویل داده می شود. همچنین صورت وکیوم و یا نایلکس می‌توان آن را به بسته بندی کرد.

نکته: سیم‌ها و کابل‌ها از نظر مقاومت الکتریکی، در برابر سرما و گرما و روکش توسط واحد کنترل کیفیت بررسی می شود.

انواع متریال موجود که در تولید سیم و کابل

 • مفتول آلومینیومی
 • مفتول فولادی گالوانیزه
 • مواد HDPE
 • مواد عایقی پلی اتیلن کراسلینگ شده  XLPE
 • قرقره‌ ها  و کلاف های بسته بندی
 • مواد PVC و رنگدانه ها
 • نیمه هادی

جمع بندی

مجموعه از سیم‌ها که در کنار کابل ها  می سازند و هرکدام از این کابل ها دارای عایق هستند. کابل‌ها مانند سیم‌ها به منظور انتقال و هدایت جریان الکتریکی استفاده می شوند. کابل ها کاربرد فراوانی دارند یک نمونه از کابل ها، کابل فشار ضعیف می باشد که طی چند مرحله تولید می شود، مهمترین کاربرد کابل‌ها انتقال جریان‌ برق،می توان اشاره نمود.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *