نحوه مفصل زدن کابل فشار ضعیف

نحوه مفصل زدن کابل فشار ضعیف

اتصال دو کابل الکتریکی فشار ضعیف به همدیگر، به وسیله مفصل صورت می گیرد. این اتصال، یا برای مفصل کردن دو کابل جدا از هم و یا به منظور ترمیم کابل آسیب دیده، به طوری که صدمه به هادی کابل نیز سرایت کرده باشد، به کار می رود.

ساختار و اجزاء مفصل ها، بر اساس سطح ولتاژی کابل‌ها ، متفاوت می‌باشد، ولی به صورت کلی، هر آن چه در ساختار کابل وجود دارد، جایگزینی نیز در مفصل مرتبط دارد.

کابل فشار ضعیف دارای ساختار ساده، و فقط از یک یا چند هادی از جنس مس و آلومینیوم و عایق پلاستیکی که معمولا از جنس این عایق ها PVC یا XLPE، و همچنین یک غلاف کلی که هسته‌ ی کابل را در بر می‌گیرد، تشکیل شده است. بنابراین، در مفصل کابل فشار ضعیف کابل‌ها سه جزء که شامل جایگزین هادی، جایگزین عایق ، و جایگزین غلاف نهایی وجود دارد.

انواع مفصل کابل فشار ضعیف

مفصل حرارتی

  مفصل حرارتی فشار ضعیف برای اتصال انواع کابل های فشار ضعیف (روغنی، خشک، زره دار، سرب دار و غیره) تا ولتاژ 1000ولت مناسب می‌باشد. در ساختار این مفصل‌ها از روکش‌های عایق چسب دار که باعث آب بندی تمام  مفصل می شود استفاده می‌شود.

ویژگی­های مفصل حرارتی

–        نصب سریع و راحت

–        قدرت عایقی بالا

–        عدم جذب آب

–        قیمت مناسب

از این نوع مفصل در خطوط هوایی و در خطوط زمینی استفاده می شود.

نحوه نصب مفصل حرارتی

نحوه نصب مفصل حرارتی

مفصل حرارتی بدین گونه نصب می شود که ابتدا روکش بیرونی دو سر کابل در اندازه مناسب (طبق دفترچه راهنمای نصب) جدا کرده . سپس، عایق هادی‌ از کابل جدا می‌شود. پس از آن، اقدام به پاک کردن هادی، عایق، و غلاف نهایی می کنید. غلاف حرارتی چسبدار ضخیم بزرگتر که نقش جایگزین غلاف نهایی کابل دارد، ابتدا وارد کابل می‌شود. سپس، روکش‌های چسبدار کوچکتر که نقش عایق هادی کابل را ایفا  می کند، وارد هسته‌ها می شود.

 بعد از آن به وسیله رابط‌های موجود در کیت، هادی‌ها به مفصل متصل می­شود. سپس روکش حرارتی چسبدار ضخیم کوچک وسیلۀ دستگاه پرس رابط/ کابل شو مناسب بر روی رابط ، نصب شده و به وسیلۀ سر پیک با دارای بوتان یا پروپان حرارت دیده تا کاملاً جمع شده و چسب حرارتی داخل آن روان و ظاهر گردد. این روکش ها، جایگزین عایق کابل می‌گردند. پس از آن، روکش حرارتی چسبدار ضخیم بزرگ را به رابط انتقال داده و حرارت داده، تا روکش آب بندی شود.

اجزای مفصل زرینی

  مفصل رزینی فشار ضعیف

  زمانی که  محل نصب مفصل دو کابل دارای رطوبت زیاد، آلودگی‌های شیمیایی و یا نیاز  به مفصل با مقاومت مکانیکی بالا وجود داشته باشد، مفصل‌های رزینی بهترین گزینه می‌باشد. مفصل‌های رزینی به دو شکل انشعابی و مستقیم استفاده می شود.

ویژگی مفصل رزینی

–        مقاومت فیزیکی و شیمیایی بسیار بالا،

–        عایق رطوبتی بالا

–        مقاومت الکتریکی بالا

–        قابلیت استفاده در انواع کابل های فشار ضعیف

–        انعطاف پذیر

مفصل رزینی

مفصل رزینی ، بیشتر در مواردی که کابل در آب غوطه ور است کاربرد دارد.

اجزای مفصل زرینی

  • روکش داخلی و خارجی
  • وراهه
  • کیت ارت آرمور

مفصل رزینی به این صورت به کار گرفته می شود که دو نوع مایع (پلی اورتان-اپوکسی پر) را با هم مخلوط می‌کنند و سپس به محل اتصال دو  کابل‌ تزریق می کنند.

جمع بندی

در این مقاله خواندیم که برای اتصال دو کابل فشار ضعیف می توان از مفصل استفاده کرد ، مفصل ها به دو صورت حرارتی و رزینی موجود می باشد که هر کدام از این مفصل ها دارای کاربردها و مزایا و همچنین روش نصب متفاوت می باشد و در شرایط خاصی استفاده می شوند.  

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *