چگونگی نام‌گذاری کابل‌ و روش استفاده از آن

چگونگی نام‌گذاری کابل‌ و روش استفاده از آن

کابل و سیم، ممکن است بر اساس ویژگی‌های مختلفی طبقه‌بندی شوند. همانطور که مشخصات فنی کابل و سیم، متفاوت است، ممکن است نام‌گذاری این تجهیزات پرکاربرد در صنعت نیز متفاوت باشد. گاهی روی کابل یا سیم، علائم یا حروفی نوشته می‌شود که احتمال دارد معنای آن را ندانید.

چگونگی نام‌گذاری کابل‌ و روش استفاده از آن

اطلاع داشتن از معنا و مفهوم چنین علائم و حروفی، می‌تواند تا حد زیادی در عملکرد شما تاثیر بگذارد و به استفاده مناسب از تجهیزات منجر شود. در ادامه، قصد داریم به شیوه نام ‌گذاری کابل بپردازیم و معنای پرکاربردترین حروف نوشته شده روی کابل و سیم را بررسی کنیم:

چگونه اطلاعات و مشخصات کابل را استخراج کنیم؟

علائم و حروفی که روی کابل‌ها نوشته می‌شوند برای این است که با کمک آن‌ها بتوانید نوع عایقی که برای تولید کابل استفاده شده است، تعداد رشته و سطح مقطع هر رشته را استخراج کنید. ممکن است این سوال را بپرسید که دانستن این اطلاعات چه کمکی به ما می‌کند؟ با چنین اطلاعاتی، شما می‌توانید به مشخصات فنی کابل‌ها و در نتیجه نوع و زمینه کاربرد آن‌ها پی ببرید. البته این حروف، معمولا به‌صورت علائم اختصاری روی کابل نوشته می‌شوند و نیاز است تا نحوه خواندن آن‌ها و برداشت اطلاعات از آن‌ها را بدانید. در ادامه، به بررسی چگونگی استخراج اطلاعات کابل‌ها می‌پردازیم:

همانطور که در تصویر بالا آورده شده است، عایقی که در تولید کابل، استفاده شده به‌صورت حروف اختصاری آورده می‌شود. برای تولید گرانول ممکن است از مواد مختلفی استفاده شود که با استخراج اطلاعات از این بخش می‌توانید به کاربرد کابل نیز پی ببرید. به‌عنوان مثال، حرف Y نشان‌دهنده عایق یا گرانول PVC است که در موارد خاصی کاربرد دارد. اعدادی که برای نام‌ گذاری کابل نوشته می‌شوند نیز بیانگر سطح مقطع و تعداد هادی‌های به‌کاررفته در کابل هستند. همانطور که در تصویر مشخص است، عدد سمت راستی، سطح مقطع کابل را نشان می‌دهد و عدد سمت چپی، تعداد هادی‌های استفاده شده در کابل را مشخص می‌کند.

حروف دیگری نیز ممکن ایت برای نام گذاری کابل استفاده شوند که این حروف، چندرشته بودن هادی و شکل هادی کابل را برای ما مشخص می‌کنند. همچنین اعدادی که در کنار علامت کیلووات روی کابل نوشته می‌شوند، نشان‌دهنده حداکثر ولتاژی هستند که عایق آن کابل می‌تواند تحمل کند. اما چطور می‌توانیم به نوع عایق به‌کاررفته در کابل پی ببریم؟ برای پاسخ به این سوال، در ادامه برخی از پرکاربردترین حروف اختصاری را برای نام گذاری کابل آورده‌ایم.

پرکاربردترین حروف اختصاری استاندارد سیم و کابل

N : این حرف در نام گذاری کابل، نشان‌دهنده کابل نرم شده مطابق با استاندارد VDE است. اگر به‌تنهایی روی کابل آورده شود، به معنای سیم مسی است که با این استاندارد تولید شده است.

Y: این حرف، بیانگر عایق پی وی سی است که در تولید کابل استفاده شده است.

Y2: این حرف، نشان‌دهنده عایق پلی اتیلن است که برای تولید کابل استفاده شده است.

X2: این حرف بر روی کابل، نشان‌دهنده عایق پی اتیلن کراسلینک‌شده است.

H: این حرف، نشان می‌دهد که برای محدود کردن حوزه کار، از ورقه هادی دور سیم یا دور عایق سیم استفاده شده است.

C: این حرف، بیانگر شیلد یا غلاف مسی پوسته هم‌مرکز است که از سیم‌های مسی یا تسمه مسی به‌صورت بافته‌شده، استفاده شده است.

CW: اگر این حرف برای نام گذاری کابل استفاده شده باشد، باید بدانیم که غلاف از مفتول‌های مسی، به‌شکل موجی دور سیم را پوشانده است و یک تسمه نازک هم از جنس مس، برای نگهداری از آن، به‌شکل مارپیچی به کار گرفته شده است.

T: این حرف نشان می‌دهد که سیم نگهدارنده از جنس فولاد تابیده‌شده است.

F: وجود این حرف در نام گذاری کابل، مشخص می‌کند که کابل به وسیله سیم‌های تخت از جنس فولاد گالوانیزه، مسلح شده است.

B: وجود این حرف در نام گذاری کابل، نشان می‌دهد که از دو لایه تسمه فولاد گالوانیزه برای مسلح شدن محصول استفاده شده است.

K: این حرف، نمایانگر غلاف سربی است که می‌تواند برای انواع مختلف کابل افشان، کابل کواکسیل، زرهی و … استفاده شود.

KL: این حروف، وجود غلاف آلومینیومی را نشان می‌دهند.

J: استفاده از این حرف، نشان‌دهنده کابلی با سیم‌های زرد و سبز برای هادی حفاظتی است.

O: این حرف نیز کابل فاقد هاید حفاظتی را نشان می‌دهد.

سخن آخر

نام گذاری کابل، قواعد سخت و عجیبی ندارد. بر اساس آنچه گفته شد، با اطلاع داشتن از نحوه نام گذاری کابل و معنا و مفهوم حروفی که روی کابل‌ها استفاده می‌شوند، می‌توان به برخی از مشخصات آن‌ها مانند نوع عایق به‌کاربرده‌شده پی برد و نیز اطلاعاتی در مورد کاربرد کابل به‌دست آورد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *