کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف به انواع کابل‌های با روکشی از مواد مختلف  (مسی و آلومینیومی ) عایق‌شده با پلیمرهای مختلف و تعداد رشته‌های هادی متغیر گفته می‌شود، که قدرت ولتاژی 500 تا 1000 ولت می تواند تحمل کند. تعداد رشته‌های هادی این کابل‌ها که می‌تواند 2 یا 5 رشته باشد، کاربردهای متفاوتی را در عرصه‌های مختلف دارد.

این نوع کابل دارای کاربرد های مختلفی می باشد، یکی از مهمترین کاربرد های کابل فشار ضعیف انتقال الکتریسیته می باشد. برحسب نوع کابل از رنگ‌هایی مانند آبی، سیاه و…  جهت  افزایش سطح مقطع کابل و افزایش قدرت آن استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به توضیحات کاملتری در مورد کابل فشار ضعیف و کاربرد و ویژگی های بپردازیم.

ویژگی های کابل فشار ضعیف

همانطور که از نام کابل فشار ضعیف بر می آید، برای جریان‌های با ولتاژ ضعیف‌تر برق مناسب هستند. از جمله متریال کابل‌های فشار ضعیف شامل: هادی، عایق، پوسته عایق، پوسته هادی، پوسته فلزی می باشد. هر کدام از این متریال کابل‌ها دارای  ویژگی‌های منحصر به فرد می باشد.

از جمله مشخصات دیگر این نوع کابل این است که به صورت ثابت و غیرمتحرک و هم به شکل متحرک و منعطف نصب شوند. بسته به موقعیت کاربری، می‌توان نوع کابل مورد نظرتان را انتخاب کرد.

کابل فشار ضعیف مانند سایرکابل ها از بخش هادی و عایق تشکیل شده است، بخش هادی کابل فشار ضعیف  دارای انواع مختلفی می باشد و به شکل ثابت، افشان و نیمه‌‌افشان می باشند. همچنین هادی‌ها به شکل مقاطع دایره‌ای ساخته می‌شوند، ولی در اکثر موارد آن‌ها را به شکل قطعاتی از دایره می‌سازند که راس آن در مرکز کابل و قاعده آن به موازات سطح خارجی قرار می‌گیرد.

برای حفظ انعطاف‌ پذیری کابل، هادی‌ها را از رشته‌هایی یکنواخت به هم تابیده می‌سازند تا دوام و ماندگاری آنها افزایش یابد. رنگ عایق رشته‌ها در کابل‌های فشار ضعیف براساس استاندارد به ترتیب به رنگ‌های خاکستری روشن، سیاه، قرمز، آبی و سیاه ساخته می‌شوند.

در واقع به این ترتیب از این استاندارد استفاده می‌شود که در یک کابل دو رشته‌ای فقط از دو رنگ خاکستری روشن و سیاه استفاده می‌شود و در کابل پنج رشته‌ای از هر پنج رنگ استفاده می‌شود. عایق کابل فشار ضعیف به صورت لاستیکی و پلاستیکی تولید می‌شوند،اما عایق‌های لاستیکی معایبی چون آسیب‌پذیری در برابر سوختن، آفتاب و گرما و رطوبت دارند که استفاده از آن‌ها را کاهش داده است.

انواع کابل فشار ضعیف برحسب ساختار

 • کابل فشار ضعیف معمولی
 • کابل فشارضعیف  زره دار
 • کابل فشار ضعیف شیلدار

کابل فشار ضعیف از نظر جریان

کابل های فشار ضعیف با جریان متناوب (AC)

جریان سبب تغییر جهت دوره ای در سیم می شود. جریان متناوب مسیر خود را در سیم و کابل به صورت سینوسی عوض می کند. از کابل فشار ضعیف دارای جریان متناوب در خانه ها و یا مغازه ها به کار می رود و انتخاب مناسب و ایمن برای برطرف نیازهای برق خانگی و یا کسب و کارها و مشاغل کوچک است.

کابل های فشار ضعیف با استفاده از جریان مستقیم (DC)

جریان مستقیم جریانی الکتریسیته از محل منبع خود، را در یک مسیر مستقیم به سوی مقصد می برد. برای این کار به نیرو نیاز دارد. در اکثر موارد از جریان مستقیم در  باتری ها استفاده می شود. از کابل فشار ضعیف دارای جریان الکتریکی مستقیم فقط برای پروژه های کوچک استفاده می شود، چون فاصله های طولانی سبب می شوند که انرژی کاهش یابد.

استانداردهای کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف به صورت بدون زره و با زره موجود می باشد، بدون زره برای محل‌هایی با احتمال ضربات مکانیکی کم و زره دار برای مکان‌هایی، نیازمند به محافظت و استحکام بیشتر انتخاب می‌شود که به‌ منظور افزایش استحکام مکانیکی زره از جنس فولاد گالوانیزه انتخاب می‌گردد و تمامی این موارد در کنار هم ساختار کلی کابل را می‌سازند.

در حالت کلی و صرف‌ نظر از نوع کابل باید تمامی آنها مطابق با استانداردهای وی‌دی‌ئی آلمان یعنی استاندارد IEC 60502-1، IEC 60228 و IEC 60332 باشند تا مورد تأیید و استفاده قرار گیرند.

کاربرد کابل فشار ضعیف

کاربرد کابل فشار ضعیف

 کابل فشار ضعیف به دلیل اینکه امکان نصب در داخل کانال یا در زمین، دارد کاربردهای وسیعی دارد.

 • انواع زیرساخت ها
 • اتوماسیون ها
 • نورپردازی ها
 • صدا و امنیت
 • نظارت امنیتی
 • زنگ هشدار آتش سوزی و حریق
 • تلفن
 • Wi-Fi
 • وسایل صوتی و تصویری

همچنین دامنه وسیعی از کابل فشار ضعیف به صورت ضد آتش، مقاوم در برابر شعله، کابل‌های مسلح، کم دود، بدون هالوژن، مقاوم در برابر هیدروکربن‌ها و مواد نفتی فراهم شده است.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله مطالعه کردیم که کابل فشار ضعیف از جمله ابزارهای الکتریکی است که از ولتاژ پایین استفاده می کند. این نوع کابل ها به جریانی به غیر از جریان برق موجود در پریزهای برق، کلیدهای برق و یا وسایل برقی متکی هستند. کابل های فشار ضعیف با کمک تجهیزات الکتریکی دارای ولتاژ پایین شبکه مخصوص خود را شکل می دهند. این شبکه باعث می شود که از این نوع کابل ها در بسیاری از صنایع به کار رود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *