کابل کنترل چیست؟

کابل کنترل چیست

امروزه کابل یکی از محصولات و  ملزومات مهم در دنیای ارتباطات، می باشد. یک نمونه از کابل ها کابل کنترل یا فرمان می باشد، این نوع کابل یکی از جدیدترین کابل‌هایی که برای انتقال سیگنال مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین هم اکنون استفاده کابل کنترل رایج شده است.

مهمترین کاربرد کابل کنترل در صنایع ، توانایی انتقال سیگنال آنالوگ و دیجیتال با ولتاژ پایین را نیز دارد هچنین  استفاده از کابل کنترل در تولید و کنترل برق ضروری است. رساندن انرژی الکتریکی به ساختمان‌ها و صنایع دیگر بدون وجود این کابل، امکان پذیر نیست. در این مقاله به تعریف کابل کنترل وکاربرد و مزایای آن می پردازیم.

سیم و کابل برق

ویژگی های کابل کنترل چیست؟

کابل کنترل یکی از انواع کابل ها می باشد که دارای ۲ تا ۶۱ رشته است که جهت انتقال سیگنال های آنالوگ، دیجیتال و در کل انتقال داده در صنعت از آن استفاده می شود. این کابل ها نقش بسیار مهمی را در صنعت ایفا می کنند.

کابل کنترل قطرهای گوناگونی دارند. ظریف ترین این کابل ها در اندازه ۲.۵ میلی متری می باشد. کابل کنترل در آسانسور به کار رفته که به آن تراول کابل گفته می شود، ارتباط بین کابین آسانسور و تابلو فرمان را برقرار می کند.

کابل کنترل دارای انواع مختلفی هستند و پیش از استفاده از کابل باید میزان تداخلات الکتریکی و مقاومت آن ها در برابر مواد شیمیایی بررسی شود.

کابل کنترل یا کابل فرمان دارای محدوده دمایی خاصی است و برای محیط هایی با دمای بالا باید از کابل فرمان مقاوم استفاده کرد. کابل های کنترل معمولا انعطاف پذیری مناسبی دارد  و با توجه به ساختاری که دارند می توانند در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط و قوی استفاده شود.

کابل کنترل دارای ولتاژ بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ ولت است که براساس مدل و نوع این کابل ولتاژ متفاوت است.

کابل صوتی تصویری

ساختار کابل کنترل

کابل فرمان همانند سایر کابل ها دارای دو بخش اصلی هادی و عایق می باشد. بخش هادی کابل کنترل از جنس مس است و به صورت افشان، نیمه افشان و یا مفتول باشد. وجود مس در انواع کابل‌های کنترل از جمله کابل نسوز و کابل جوش و… به منظور جلوگیری از افت ولتاژ و همچنین مقاومت بالا در برابر گرما استفاده می شود.

 این کابل ها همانند انواع سیم و کابل دارای یک عایق است که اغلب از جنس pvcو تایپ D هستند. از سیلیکون رابر در کابل کنترل نسوز جهت عایق استفاده می شود.

 1. کابل فرمان دارای رنگ های روکش مختلفی است و این کابل ها براساس تعداد رشته و نوع عایق رنگ بندی می شوند. روکش های کابل کنترل می تواند از جنس PVC یا XLPE باشد.
 2. کابل ها به صورت موازی و هم مرکز قرار گرفته است. با افزایش تعداد رشته ها، تغییری در نحوه قرار گیری این کابل ها به وجود نمی آید.

کاربرد کابل کنترل

 • تراوال کابل یا کابل فرمان آسانسور
 • خطوط تولید خودرو (خطوط مونتاژ دستی و اتوماتیک)
 • رباتیک
 • سیم‌کشی در زیر آب
 • دستگاه نساجی و چاپ
 • تابلوهای صنعتی
 • دستگاه  CNC
 • پست‌های فشار قوی و نیروگاه‌ها
 • کابل فرمان بالابر و جرثقیل

استفاده از کابل کنترل چه مزایایی دارد؟

 کاربرد اصلی کابل فرمان، برای فرایندهای صنعتی است. به‌طور گسترده، کابل فرمان یا کنترل، برای کاربردهای خودکار سازی فرایندهای صنعتی، نظیر انتقال سیگنال، اندازه‌گیری، تنظیم و کنترل استفاده می‌شود، کابل کنترل مزایای مختلفی دارد. از جمله:

 • استفاده از کابل کنترل موجب  می شود تا آسیب رسیدن به تجهیزات و دستگاه‌های خط تولید به حداقل برسد و چون کابل‌های کنترل در برابر نوسانات سیگنال مقاوم می باشد.
 • کابل فرمان دارای مقاومت بسیار بالایی دارد و با استفاده از این کابل  هزینه‌های تعویض کابل و کابل‌کشی جدید کاهش می دهد.
 • استفاده از این کابل‌ها باعث می شود از تیرهای قدیمی که قابلیت نصب بر کابل جدید را ندارند به کار گرفته شود. کابل کنترل ظرفیت آن‌ها را افزایش اضافه می‌کند.
 • این کابل‌ها در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند و از کابل کنترل نوع شیلددار در محیط‌هایی با شرایط فیزیکی سخت‌تر می‌توان استفاده کرد.
 • نصب این کابل‌ها راحت می باشد  و می‌توان آن‌ها را روی سینی، کانال و… قرار داد.
 • مهندسین برق با استفاده از این نوع کابل می‌توانند از روش های مختلف برای کابل‌کشی استفاده کنند.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله خواندیم کابل کنترل یکی از انواع کابل می باشد که از چندین رشته ساخته شده است، که برای ارسال سیگنال استفاده می‌شود و به همین دلیل، به ولتاژ بالا نیازی نیست. همچنین از کابل فرمان برای فرآیندهای تولید، اتوماسیون، ارتباطات و ابزار دقیق نیز استفاده می‌شود؛ به دلیل ویژگی‌ها و کاربردهای گسترده کابل کنترل آن را سایر کابل ها متمایز کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *