کاربرد سیم و کابل در صنعت چیست؟

کاربرد سیم و کابل در صنعت چیست؟

از سیم و کابل در موارد مختلفی مانند صنعت برق ساختمان و مخابرات استفاده می‌شود. بسته به اینکه سیم و کابل چه ویژگی‌هایی دارند، انعطاف‌پذیر هستند یا نه، تا چه میزان جریان را از خود عبور می‌دهند و بسیاری ویژگی‌های دیگر، می‌توان آن‌ها را در موارد مختلفی مورد استفاده قرار داد. در این مطلب قصد داریم به کاربرد مهم‌ترین انواع سیم و کابل اشاره کنیم. لازم به ذکر است که کاربرد سیم و کابل به چند مورد خلاصه نمی‌شود و این تجهیزات در موارد مختلفی لازم و ضروری هستند؛ اما در این مطلب به‌طور خلاصه به مهم‌ترین این موارد اشاره خواهیم کرد.

کاربرد سیم و کابل در صنعت چیست؟

کاربرد سیم ارت

سیم ارت یا سیم اتصال به زمین، تنها راه جلوگیری از برق‌گرفتگی در زمان پوسیدگی سطح، رطوبت، لخت بودن بخشی از سیم یا ضربه دیدن سیم است. در واقع، تمام تجهیزات خانگی مانند یخچال، لباسشویی، پریز و … به‌منظور جلوگیری از نشت جریان برق به سیم ارت نیاز دارند.


کاربرد سیم لاکی

همانطور که گفته شد، کاربرد کابل و سیم به چند مورد خلاصه نمی‌شود. سیم لاکی نیز یکی دیگر از انواع سیم‌هایی است که کاربردهای فراوانی در برق‌کاری و صنعت برق دارند. از این سیم در سیم‌پیچی موتورها و بلندگوها و برای ایجاد نیروی الکترومغناطیس استفاده می‌شود.

کاربرد سیم نایلون

عمده کاربرد کابل و سیم، مربوط به برق‌کاری ساختمان‌ها می‌شود. یک کاربرد سیم نایلون، در سیم‌کشی ساختمان‌های دولتی و مسکونی است. باید دانست که این سیم، ساختار نازکی دارد و به همین دلیل، در مکان‌هایی استفاده می‌شود که بحث تحمل فشار مکانیکی مطرح نیست!

کاربرد سیم برق افشان

کابل افشان و سیم برق افشان، کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان و تاسیسات یا در تاسیسات پمپ شناور داخل چاه دارند که دلیل آن هم، انعطاف‌پذیری بالای آن‌هاست.


کاربرد انواع کابل از نظر مکانی

کاربرد سیم و کابل را می‌توان از دیدگاه‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد؛ به‌عنوان مثال، کاربرد کابل و سیم از نظر مکانی که در آن استفاده می‌شوند، به چند دسته تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

کابل‌های هوایی

همانطور که از نام این کابل‌ها مشخص است، کاربرد آن‌ها در تیرهای برق آویزان است.


کابل‌های زمینی

کاربرد کابل و سیم، بسته به عایق‌بندی و تولید گرانول، ممکن است محدود به زمین یا مورد خاصی شود. سیم و کابل زمینی با توجه به مشخصاتشان، برای انتقال برق در زیر خاک مورد استفاده قرار می‌گیرند. گرانول و پوشش سیم نیز انواع مختلفی دارد که گرانول PVC از پرکاربردترین انواع آن است.

کابل ساختمانی

کاربرد بعضی از انواع کابل، نه در زمین، که در بالای تیرهای برق است. این نوع کابل‌های ساختمانی از هادی‌های مسی یا غلاف‌های PVC تهیه شده‌اند و در تاسیسات تمامی ساختمان‌ها کاربرد دارند. در ادامه، با توجه به گسترده بودن دامنه کاربرد کابل و سیم، به معرفی انواع کابل بر اساس دو ویژگی مهم دیگر آن می‌پردازیم:

کاربرد انواع کابل بر اساس ساختمان داخلی آن‌ها


کابل دریایی


این کابل‌ها در بستر دریاها برای انتقال برق استفاده می‌شود.


کابل پروتودور


کابل پروتودور برای انتقال و توزیع برق تا یک کیلووات در کارخانه‌ها و شبکه‌های توزیع برق استفاده می‌شود.


کابل با عایق پلاستیکی


اگر در تولید کابل از عایق پلاستیکی استفاده شود، می‌توان از آن‌ در مواردی که کشش بالا مدنظر است، استفاده شود.


کابل با عایق آلومینیومی

کاربرد کابل و سیم آلومینیومی، منحصر به انتقال برق از زیر زمین می‌شود. در صورتی که برای تولید کابل، از عایق آلومینیومی استفاده شود، کابل تولیدشده برای انتقال انرژی از زیر زمین بسیار مناسب خواهد بود.

کابل با غلاف سربی


این نوع کابل‌ها نیز در تصفیه‌خانه‌ها و پمپ بنزین‌ها کاربرد دارند.

کاربرد انواع کابل از نظر سطح ولتاژ


کابل فشار ضعیف

کاربرد کابل و سیم را می‌توان از نظر سطح ولتاژ نیز بررسی کرد. کابل‌های فشار ضعیف، تحمل ولتاژهای 100 تا 1000 ولت را دارند و به همین دلیل نیز، کاربرد این کابل‌ها، ایجاد روشنایی یا انتقال نیروی محرکه به الکتروموتورها است.

کابل فشار قوی

کابل فشار قوی می‌تواند تا 400 هزار ولت جریان برق را تحمل کند؛ به همین دلیل، از آن‌ در مواردی که سطح ولتاژ بالا است، استفاده می‌شود.


کابل فشار متوسط

کاربرد کابل فشار متوسط نسبت به دیگر انواع کابل‌ها بیشتر است. از این کابل‌ها معمولا در مناطق شهری و صنعتی به‌طور گسترده استفاده می‌شود.کاربرد کابل با عایق PVC

اگر گرانول PVC برای تهیه کابل استفاده شود، می‌توان از آن در لوازم خانگی، روشنایی، سیم‌کشی منازل یا موارد مشابه دیگر استفاده کرد. این کابل‌ها با توجه به استحکام کششی و انعطاف‌پذیری مناسبی که دارند، در دامنه وسیعی از صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.سخن آخر

کاربرد کابل و سیم، تنها به چند مورد محدود نمی‌شود. با توجه به اینکه سیم و به‌خصوص کابل را می‌توان در دسته‌های مختلفی گنجاند و ویژگی‌های مختلفی را به آن‌ها نسبت داد، کاربردهای متنوعی را نیز می‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت. در این مطلب، سعی کردیم مهم‌ترین انواع سیم و کابل و کاربرد آن‌ها را از نظر معیارهای مختلف بررسی کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *